ESKİ LASTİKLERDEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Ecosave Çevre ve Enerji Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Tekirdağ`ın Malkara ilçesinde Ömrünü Tamamlamış Lastiklerden Geri Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi Kurmak üzere çalışmalara başladı. Yaklaşık 9 milyon liralık yatırımla hayata geçirilmesi hedeflenen projeyle yılık 18 bin 720 ton ömrünü tamamlamış lastik işlemden geçirilecek.

Eski lastikler, tel çıkartma, kırma ve proliz işlemlerine tabi tutularak bertaraf edilmesi ve ürün olarak yıllık 7 bin 488 ton karbon siyahı, 1872 ton çelik tel ve 7 bin 488 ton prolitik yağı ile birlikte, her reaksiyon başına 3.5 MW elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor.

Ortalama bir lastiğin petrokimyasal içerik eşdeğeri 9.5 litre yağ olarak hesaplanıyor. Atık lastiklerin ısıl değerleri 28 bin kW/kg ile 35 bin kW/kg arasında değişiyor. 25 bin kW/kg enerji değerine sahip lastiklerin, kaliteli bir kömüre eşdeğer olduğu hesaplanıyor. Atık lastikleri uygun şartlarda yakılabiliyor. Bu işlem, ısı enerjisi elde edilmesi gereken uygulamalarda kullanılabiliyor.

Proje kapsamında, Türkiye`deki ömrünü tamamlamış otomobil lastikleri yeni hammaddelere dönüştürülecek. Projeyle çevre kirliliğinin önüne geçilmesi, enerji tasarrufu sağlanması ve atık miktarında azalma sağlanması yoluyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Aynı zamanda ÖTV’lerin tekrar kazanımı ile atıl vaziyette bulunan bir ekonomik değeri tekrar ülke ekonomisine kazandırmak mümkün olacak, bu sayede yeni istihdam ve ürün çeşitliliği de sağlanmış olacak.